مقالات

اسباب بازی مناسب کودکان کدام اند؟

اسباب بازی مناسب کودکان

ممکن است در نگاه اول انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان ، پروسه ای بسیار آسان باشد اما باید توجه داشته باشید همین انتخاب ساده میتواند تاثیرات بسزایی در آینده آن کودک داشته باشد و خلقیات وی را به طوز کامل تغییر دهد.

انتخاب اسباب بازی مناسب بچه ها ، بسته به عوامل خاصی همچون کارکرد و نوع اسباب بازی ، جنسیت و ویژگی های کودک ، علایق بچه و … متفاوت است. خوشبختانه طیف گسترده ای از اسباب بازی ها امروزه در بازار های مختلف موجود می‌باشد که می‌توانند نیاز کودکان را کامل پوشش داده و آن ها را بسیار سرگرم کنند.

این تنوع بسیار زیاد اسباب بازی ها معایب قابل توجهی نیز دارد که از مهم ترین آن ها می‌توان به انتخاب دشوار اسباب بازی مناسب کودک اشاره کرد. در هنگام خرید اسباب بازی، حتما به این نکته توجه داشته باشید که همه ی اسباب بازی ها برای تمامی طیف های سنی مناسب نیستند و باید در انتخاب آنها دقت بسیار زیادی داشته باشید.

از این رو ما در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع اسباب بازی های مناسب شرایط سنی متفاوت بپردازیم. پیشنهاد می کنیم اگر در انتخاب اسباب بازی مناسب کودکانتان تردید دارید تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.

جنس اسباب بازی مناسب کودکان

پیش تر به اهمیت انتخاب اسباب بازی مناسب شرایط سنی کودکان اشاره شده است و از آن خبر دارید ، یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده در انتخاب درست اسباب بازی ، جنس و کیفیت آن محصول می‌باشد که در این بخش تصمیم بر این داریم به بررسی آن ها بپردازیم.

جنس اسباب بازی مناسب کودکان

اسباب بازی نرم مناسب کودکان تازه متولد شده!

برای نوزادان تازه متولد شده و زیر ۱ سال ، اسباب بازی نرم می‌تواند بهترین گزینه باشد زیرا این کودکان توان گرفتن اسباب بازی ها را ندارند و نمی‌توانند آن را به حرکت در آورند. در این محدوده سنی ، بهترین انتخاب ، اسباب بازی های خوش رنگ و زیبا و همچنین نرم می‌باشند که خطری برای کودک ایجاد نکرده و می‌توانند آن ها را بسیار سرگرم کنند.

اگر بخواهیم یک نمونه از بهترین این اسباب بازی های نرم را به شما عزیزان معرفی کنیم ، بدون شک آویز های تخت نوزاد از بهترین و مناسب ترین گزینه ها است. آویز های موزیکال میتوانند هم از لحاظ شنوایی و هم از طریق بینایی نوزاد را تحریک کرده و سبب سرگرمی و تفریح وی شود.

حدودا در ۳ تا ۶ ماهگی ، کودکان برای این که درک بهتری از اسباب بازی ها داشته باشند و آن ها را بیشتر و بهتر بشناسند ، از روی کنجکاوی آن ها را در دهان خود می‌گذارند. در این برهه زمانی مناسب ترین انتخاب می‌تواند اسباب بازی های جذابی همچون جغجغه های نرم و مشابه پستونک کودکان باشد.

جالب است بدانید مطابق با تحقیقات انجام گرفته ، کودکان زیر ۱ سال علاقه خاصی به اسباب بازی نرم دارند و با توجه به میزان استقبال آن ها خرید این نوع محصولات می‌تواند تاثیرات بسیار خوبی بر روی آن ها بگزارد.

اسباب بازی شانسی

یکی از بهترین و محبوبترین اسباب بازی ها که میتوان گفت تقریبا تمامی کودکان عاشق آن ها هستند اسباب بازی شانسی می باشد که برقراری ارتباط میان کودکان و شخصیت های کارتونی بسیار آسان است و آن ها اکثر الهامات خود را از آن شخصیت ها دریافت می‌کنند.

خوشبختانه اسباب بازی های شانسی ، متناسب با شخصیت های کارتونی معروف و مختلف تولید می‌شوند و همین امر سبب شده میزان استقبال از آن ها هم در دختران و هم در پسران بسیار بسیار افزایش یابد.

اسباب بازی شانسی مناسب کودکان

کودکان چون علاقه بسیار زیادی به شخصیت های کارتونی دارند و همیشه با رویای آن ها زندگی می‌کنند ، اسباب بازی شانسی میتواند برای آن ها بسیار مناسب باشد و تمامی نیاز های آن ها را پوشش دهد.

مزیت بسیار بزرگی که اسباب بازی شانسی دارد این است که از قیمت بسیار مناسبی برخوردار است و تمامی افراد جامعه توان مالی برای خرید آن ها را دارند . اسباب بازی های شانسی برای پسر ها تنوع بسیار زیادی دارد که چند نمونه از محبوب ترین آن ها عبارتند از :

 • شانسی موتور
 • ماشین
 • هلیکوپتر
 • هواپیما
 • مینیون ها
 • باب اسفنجی
 • فوتبالی و …

برای دختران طرح شانسی باربی ، شخصیت های دختر کارتونی ، جوجه اردک ، قلب و … می‌باشد. معمولا جنس اسباب بازی های شانسی از پلاستیک است و هیچ آسیب و خطری برای کودکان ایجاد نمی‌کند.

دیگر مزیت بزرگی که اسباب بازی های شانسی دارند این است که تمامی آن ها با رنگ و طرح های شاد و جذابی تولید می‌شوند و شور و هیجان را در کودکان ایجاد کرده و سبب شادمانی آن ها می‌شوند.

اسباب بازی چوبی

یکی دیگر از انواع اسباب بازی ها که معمولا مورد استقبال اکثر کودکان قرار می‌گیرد اسباب بازی چوبی است. مزیت بزرگی که این نوع محصولات دارند این است که آن ها قدرت تخیل کودکان را افزایش داده و آن ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

اسباب بازی چوبی هرگز از مد نمی افتد و همواره مشتری خودش را دارد و از سالیان دور تا به امروز در دسترس است و در حال پیشرفت و توسعه می‌باشد. طبق تحقیقات انجام شده ، دانشمندان معتقدند استفاده از اسباب بازی های حاوی عناصر طبیعی همچون چوب میتواند تمرکز کودکان را دوچندان کرده و با لمس کردن اسباب بازی چوبی آرامش آن ها تامین می‌شود.

اسباب بازی چوبی کودک

این تفاسیر نشان دهنده آن است که استفاده از این نوع محصولات تاثیر مستقیمی بر روی ذهن و افکار کودکان می‌گذارد. جالب است بدانید با خرید اسباب بازی چوبی برای کودکانتان میتوانید میزان اظطراب آن ها را بسیار کاهش دهید.

زیرا عنصر چوب سبب کاهش استرس می‌شود. همچنین با درگیر شدن کودک با چوب میتواند حواس پنجگانه او را تحریک کرده و قدرت تشخیص آن ها را افزایش دهد. چند نمونه از بهترین و محبوب ترین اسباب بازی های چوبی عبارتند از :

 • ست سرویس آشپزخانه طرح چوب مناسب دختر خانم ها
 • ماشین ها و موتور های چوبی
 • پازل های چوبی
 • انواع بازی های فکری
 • مداد رنگی ها و …

پیشنهاد مطالعه : نقش اسباب بازی در زندگی کودکان

اسباب بازی پلاستیکی

بسیاری از والدین معتقدند خرید اسباب بازی پلاستیکی برای کودکان آن ها بسیار مضر است و نباید از آن ها استفاده نمایند ، در جواب به این نظریه باید بگوییم برای کودکان زیر ۳ سال این عقیده کاملا صحیح است.

زیرا کودکان ممکن است این اسباب بازی ها را داخل دهان خود گذاشته و مشغول جویدن و مکیدن آن ها شوند که می‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد اما برای کودکان بالای ۴ سال نه تنها خرید اسباب بازی پلاستیکی هیچ خطری به همراه ندارد بلکه می‌تواند آن ها را بسیار سرگرم کند.

مهم ترین مزیت اسباب بازی های پلاستیکی قیمت مقرون به صرفه آن ها می‌باشد زیرا آن ها از پلاستیک تولید شده و قیمت آن چنان بالایی ندارند. از محبوب ترین این نوع محصولات میتوان به انواع ماشین های پلاستیکی ، موتور ها ، توپ های مختلف ، چینه ها ، خونه سازی ها و … اشاره کرد.

اسباب بازی پلاستیکی

اندازه و سایز اسباب بازی مناسب کودکان

یکی دیگر از موضوعاتی که می‌تواند در انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان تاثیر بسزایی داشته باشد ، اندازه و سایز اسباب بازی ها است که کاملا به شرایط سنی کودک وابسته است.

برای مثال اسباب بازی های ریز برای کودکان کم سن و سال و زیر ۵ سال مثل اسباب بازی شانسی و … بسیار مناسب است . البته توجه داشته باشید اسباب بازی ها نباید خیلی ریز و کوچک باشند و اندازه نرمال و طبیعی آن ها ۳ سانتی متر قطر و ۶ سانتی متر طول دارد.

برای مثال خرید اسباب بازی هایی همچون سکه و یا تیله ها که می‌توانند در گلوی کودکان گیر کنند بسیار خطرناک می‌باشند. برای کودکان بالای پنج سال می‌توانید به سراغ اسباب بازی های نسبتا بزرگ نیز بروید و این اسباب بازی ها می‌توانند بسیار مفید باشند.

برای مثال اسباب بازی های دارای باطری حتما باید درپوش همراه پیچ داشته باشند زیرا آن ها عواقب جبران ناپذیری همچون خونریزی داخلی و … دارند. حتما در انتخاب سایز و نوع اسباب بازی ها برای کودکانتان دقت داشته باشید تا بعداً پشیمان نشوید.

سنخیت سن کودک با اسباب بازی ها

همانگونه که پیش تر اشاره کردیم اسباب بازی ها برای هر سن و سالی مناسب نیستند و در انتخاب آن ها باید بسیار دقت شود. در این بخش قصد داریم به معرفی اسباب بازی های مختلف با سنخیت سن کودک بپردازیم.

سنخیت سن کودک

اسباب بازی مناسب کودکان زیر ۱ سال

بعد از تولد نوزادان پیش از هر چیز قوه بینایی آن ها شکل می‌گیرد و سپس باقی مهارت های وی پدیدار می‌شود. در این سنین بنا بر گفته های بالا بهترین و مناسب ترین اسباب بازی مناسب کودکان محصولاتی خوش طرح و رنگ می‌باشند که بتوانند نیاز آن ها را برطرف کنند. چند نمونه از این نوع اسباب بازی ها جغجغه های رنگی و آویز های موزیکال تخت نوزاد و … می‌باشد.

اسباب بازی مناسب کودکان بین ۲ تا ۶ سال 

کودکان در این سنین بسیار فعال ترند و از دویدن راه رفتن و پریدن بسیار لذت می‌برند . چند نمونه از بهترین انتخاب ها در این سنین عبارتند از : توپ های پلاستیکی و یا بادی ، بادکنک ها ، مکعب ها ، خانه سازی ها ، ماشین ها ، لوازم پزشکی ، سرویس آشپزخانه ، لوازم نقاشی ، اسباب بازی های شانسی ، خمیر بازی ، لگو و …

امید واریم که با خواندن این مقاله توانسته باشید بهترین اسباب بازی مناسب کودکان خود انتخاب کرده باشید شرکت ره آورد شادی هدهد از دغدغه ای بزرگ خودش را فراهم کردن شادی کودکانتان می داند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *